Różaniec - Parafia Osowiec-Węgry

MENU
Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Osowcu-Węgrach
Parafia św. Józefa Robotnika
w Osowcu-Węgrach
MENU
Parafia św. Józefa Robotnika w Osowcu-Węgrach
Parafia św. Józefa Robotnika w Osowcu-Węgrach
Parafia św. Józefa Robotnika w Osowcu-Węgrach
Parafia św. Józefa Robotnika
w Osowcu-Węgrach
MENU
Przejdź do treści
Przedstawiamy Państwu tajemnicę niezwykłej modlitwy różańcowej - zwanej "Nowenną pompejańską"
Obraz Matki Boskiej Pompejańskiej
Nowenna pompejańska to jedna z najbardziej znanych modlitw. Niektórzy mówią na nią także: „pompejanka” lub „nowenna nie do odparcia”. Jest to modlitwa oparta na różańcu, którą napisał bł. Bartolo Longo, a zaaprobował Leon XIII. Ma ona niemal 140-letnią historię i trzeba zaznaczyć, pobłogosławiła ją sama Maryja!

Zasady ogólne nowenny pompejańskiej
Nowenna pompejańska trwa łącznie 54 dni.
  • pierwsze 27 dni to część błagalna.
  • ostatnie 27 dni to część dziękczynna.
Oto rozpiska modlitw nowenny pompejańskiej
Każdego dnia odmawia się modlitwy w takiej kolejności:
  1. Modlitwy początkowe
    • Znak krzyża
    • Akt strzelisty („Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca Świętego”)
    • Intencja nowenny pompejańskiej („Modlę się w intencji…”)
    • Modlitwy początkowe różańca (Wierzę…, Ojcze nasz…, 3 Zdrowaś…, Chwała…)
  2. Różaniec: 15 lub 20 tajemnic (Tajemnice Światła nie są obowiązkowe) różańca (rozważanie, Ojcze nasz…, 10 Zdrowaś…, Chwała…)
  3. Modlitwy końcowe
    • Pod Twoją obronę…
    • Modlitwy nowenny pompejańskiej (modlitwa błagalna przez 27 dni, od 28 dnia modlitwa dziękczynna)
    • Znak krzyża
Historia nowenny pompejańskiej
Aby lepiej poznać pompejankę, należy wiedzieć o kilku istotnych sprawach. Nowenna pompejańska nie wzięła się znikąd, ani nie jest to nowa modlitwa. Została napisana przez bł. Bartola Longo, apostoła różańca już półtora wieku temu. Był on założycielem dzieł miłosierdzia w Pompejach i zbudował świątynię ku czci Królowej Różańca Świętego. To jemu Jan Paweł II poświęcił znaczną część swojego „Listu o różańcu”.

Bartolo Longo jest jednym z największych świętych różańcowych w dziejach Kościoła, mimo to pozostaje wciąż mało znany w Polsce.
W 1879 roku Bartolo Longo śmiertelnie zachorował na dur brzuszny. Poprosił wtedy, aby do jego pokoju dostarczono obraz Matki Bożej Pompejańskiej. Przed tym wizerunkiem gorliwie modlił się i napisał nowennę błagalną. Dziewiątego dnia cudownie wyzdrowiał. Wkrótce napisał drugą modlitwę: nowennę dziękczynną. Początkowo modlitwy – jak to w nowennach – odmawiano przez 9 dni.
Pięć lat później, w 1884 roku, zdarzył się cud w jednej z arystokratycznych rodzin w Neapolu. Fortunatina Agrelli od 19-go roku życia cierpiała na ataki padaczki. Konwulsje trwały po kilka godzin a najlepsi lekarze załamywali ręce. Po roku cierpień była w opłakanym stanie. Wtedy otrzymała medalik Matki Bożej Pompejańskiej oraz zachętę, aby modlić się wspomnianą nowenną 9-dniową.
Krótko potem objawiła jej się Maryja składając obietnicę, że wyzdrowieje, kiedy odmówi trzy nowenny błagalne, a następnie ma odmówić trzy nowenny dziękczynne. Ozbaczało to łącznie 54 dni modlitw i rzeczywiście, dzięki modlitwie doszło do cudu. Fortunatina Agrelli została całkowicie uzdrowiona.

Dodatkowo Maryja złożyła na ręce Fortunatiny obietnicę, że każdy, kto będzie modlić się w podany sposób, odmawiając przy tym 15 tajemnic różańca, otrzyma potrzebne łaski. Przez tę obietnicę nabożeństwo to jest zwane „nowenną nie do odparcia”.
Skuteczność nowenny pompejańskiej potwierdzają tysiące świadectw. Jeśli masz sprawę, o którą chcesz się modlić, powierz ją Matce Bożej Pompejańskiej.
O samym obrazie
Ten wizerunek Matki Boskiej został otoczony czcią w sanktuarium w Nowych Pompejach (ok. 1 km od Pompejów starożytnych). Obraz przedstawia Matkę Bożą, podającą różaniec św. Katarzynie ze Sieny wraz z Dzieciątkiem Jezus, podającym różaniec św. Dominikowi.

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej ma swoją piękną historię. Nie wiemy, kto go namalował, wiemy tylko, jak trafił do Pompejów:
Bł. Bartolo Longo szukał jakiegokolwiek obrazu Matki Bożej Różańcowej dla mieszkańców Doliny Pompejańskiej w czasie, kiedy trwały tam misje. Po długich poszukiwaniach otrzymał od znajomego zakonnika obraz, który on sam nabył na pchlim targu. Wyglądał on tragicznie: malatura była popękana, brakowało kawałków płótna, niektóre miejsca zostały nadgryzione przez mole…
Jednak z braku czasu Bartolo nie namyślał się długo. Kazał zapakować obraz i polecił znajomemu woźnicy odwieźć go do Pompejów.
Nieszczęsny woźnica nie wiedząc, co znajduje się w pakunku, położył go na ... stercie obornika. Trudnił się on bowiem wywozem gnoju z podneapolitańskich gospodarstw, który odprzedawał później chłopom w Pompejach jako nawóz.

Tak obraz dotarł do Doliny Pompejańskiej. Został on potem dwukrotnie odnowiony, w tym podmieniono płótno na nowe, a św. Różę przemalowano na św. Katarzynę Sieneńską. Obraz ten po dziś dzień mieści się w głównym ołtarzu bazyliki różańcowej w Pompejach.
Więcej szczegółowych instrukcji odmawiania nowenny pompejańskiej znajdziecie u źródła pod linkiem, polecamy również inną stronę, którą znajdziecie pod tym linkiem.
Więcej instrukcji w formie filmów znajdziecie pod adresem.

Created 2024 by @ndi
Wróć do spisu treści