Halloween - Strona Węgier

Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami...
Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami
Menu
Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami!
Strona Węgier
Menu
wegry.turawa.pl
Przejdź do treści

Halloween

Zwyczaje

W Polsce coraz częściej przez młodych ludzi obchodzone jest kontrowersyjne w naszej kulturze święto Halloween. Warto w takim razie poznać jego historię. Halloween wywodzi się od celtyckiego obyczaju Allhallow Even (All Hallows' Eve). W Irlandii w wigilię 1 listopada palono ogniska dla dusz zmarłych. Ludzie przebrani w kolorowe kostiumy odprowadzali duchy do granic miasta. Biedni w zamian za chleb od bogatszych odprawiali modły za dusze zmarłych. Z czasem ta tradycja Halloween uległa przekształceniu i jej symbolem jest dawanie słodyczy dzieciom chodzącym od domu do domu. Natomiast wydrążona dynia ze światełkiem w środku oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W XIX wieku obyczaj ten zawędrował wraz z irlandzkimi emigrantami do Ameryki i tam zmienił nazwę na Halloween.

Historia Halloween
C
eltycki Nowy Rok, 31 października jest najważniejszym dniem w satanistycznym roku. Zaznacza ono celtycki Nowy Rok i wiąże się także z końcem żniw. Dzień ten stal się festiwalem śmierci. Tego dnia bóg celtycki wywoływał duchy złych zmarłych, którzy odeszli w ciągu poprzedniego roku. Według ich wierzeń w tym czasie źle duchy powstawały i wędrowały po wsiach dokuczając ludziom. 31 października, Celtowie spodziewali się prześladowań ze strony duchów zmarłych, złych duchów i demonów i dla nich nie było to wcale zabawne. Palili ogniska, aby przyciągały one dobre duchy do ich miasta i aby te odstraszały źle duchy i kierowały je na inne drogi.

Druidzi
Celtowie mieli satanistycznych kapłanów nazywanych druidami. 31 października druidzi szli od domu do domu domagając się jedzenia, i ci którzy im odmawiali byli przeklinani. Ludzie byli również gnębieni poprzez rożne rodzaje magii. Kiedy druidzi wyruszali w drogę nieśli ze sobą duże rzepy ponacinane na podobieństwo demonów. Wierzono, ze każda z nich zawierała demonicznego ducha, który osobiście prowadził, lub kierował kapłana, był to jego własny mały bóg.

Wróżbiarstwo
Ci którzy praktykowali przepowiadanie przyszłości i wróżbiarstwo spostrzegli, ze jest to noc największych sukcesów. Zwracali się do Szatana, aby sprzyjał ich wysiłkom. Jedna z form wróżbiarstwa było zanurzanie jabłek w baliach i wyławianie ich ustami. Ten komu powiodło się to bez uszkodzenia jabłka zębami miał zapewnione szczęście przez cały nadchodzący rok. Następnie obierano jabłko i rzucano obierki poprzez ramie, szybko oglądając się za siebie. Spodziewano się zobaczyć wizje przyszłego małżonka/ki.

Ofiary
Te zwyczaje miały miejsce wiele wieków przez Chrystusem. Ofiary począwszy od jarzyn do ludzi były składane bogom, szczególnie bogowi śmierci Samhainowi. Było to kontynuowane przez stulecia, a w niektórych częściach świata wciąż ma miejsce do dzisiaj.

8wiek
Wósmym wieku Papież usiłując powstrzymać te okropne pogańskie tradycje czczenia Samhaina przeniósł Dzień Wszystkich Świętych z maja na 1 listopada.

Średniowiecze
W Średniowieczu było wielkie odrodzenie satanistycznych praktyk takich jak wróżbiarstwo i magia. W tym czasie powstała wiara, ze 31 października czarownice udają się na miotłach na "black sabbath", aby czcić szatana. Były one prowadzone przez duchy, które przybierały formę czarnych kotów. Druidzi czcili koty, wierząc, ze były one reinkarnowanymi złymi ludźmi.

Rola Kościoła
Ten festiwal śmierci w kulturze anglosaskiej przetrwał wszelkie usiłowanie kościoła do powstrzymania go, a teraz zaczyna się rozszerzać także i na inne kraje, w tym Polskę. Szatan odniósł wielki sukces atakując Boże
Narodzenie i Wielkanoc oferując tania podróbkę. Z Halloween jest inaczej. To święto zawsze było satanistyczne. Szatan tym razem omamił chrześcijan, aby się włączyli w jego festiwal. Dzień Wszystkich Świętych nazywał się "All Hallows Day". Wieczór 31 października był nazywany "All Hallows E'en. E'en jest skrótem od "evening". W rezultacie nazwa została zredukowana do Halloween i tak pozostało do dzisiaj. Ta nazwa nie ma nic wspólnego z wiara chrześcijańską.

Współczesne Halloween
Przyjrzyjmy się jak dzisiaj obchodzone jest Halloween. Czy nie koncentruje się na ciemności, śmierci, strachu, zniszczeniu i złu? Dominują wiedzmy, miotły, nietoperze, duchy, szkielety, śmierć i potwory. Przebieramy nasze własne dzieci za wiedzmy, monstra, wilkołaki i wysyłamy je na ulice w ciemność, aby powtarzały druidzką praktykę "threat of trick." Niektórzy mówią "Dobrze, ale przecież nie traktujemy tego na poważnie." Ale Szatan bierze to na poważnie i tak tez czyni Bóg.
Są dwie rzeczy które rzeczy które powinny być częścią każdego zgromadzenia wiernych w wieczór Halloween - powinien to być czas dziękczynienia i uwielbienia Boga za zwycięstwo nad szatanem, śmiercią, piekłem i grobem i jak i czas modlitwy przeciw duchowym mocom ciemności, które tej nocy próbują zapanować nad naszymi miastami.


źródło:American Encyclopedia
Collier's Encyclopiedia
World Book Encyclopedia
Ostatnia aktualizacja:
Copyright 1999-2024 by @ndi
Wróć do spisu treści