Wydarzenia 2016 - Strona Węgier

Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami...
Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami
Menu
Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami!
Strona Węgier
Menu
wegry.turawa.pl
Przejdź do treści

Wydarzenia 2016

Wydarzenia
2017-12-24: Pasterka
Uroczysta Pasterka Narodzenia Pańskiego z towarzyszeniem Parafialnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Węgry-Osowiec. Skrzypce Aneta Knopp. Mszę świętą prowadzi ks. proboszcz Tadeusz Muc.

2016-12-21: Koncert Kolęd Ogniska Muzycznego
Dobrą tradycją Filii Ogniska Muzycznego im J. Elsnera w Węgrach jest organizowanie corocznego koncertu Bożonarodzeniowego. Można było posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu młodych muzyków. W tym roku uczestnicy koncertu za występ otrzymali smacznego czekoladowego Mikołaja. Więcej zdjęć znajdziecie na stronie ogniska muzycznego pod adresem www.ognisko-ozimek.pl
@ndi
2016-12-17: Łączy nas Muzyka 2016
Wyniki konkursu:
Kategoria solista młodszy: I miejsce - Marta Tarara
Kategoria solista starszy: I miejsce - Julia Dota
Zespół: I miejsce "Cztery żywioły"
Nagroda publiczności: Julia Komor
GRATULUJEMY!
foto by Krystian K., video: Fabian
2016-12-06: Mikołaj dla członków DFK Węgry
We wtorek 6 grudnia o godz. 17:00 do sali OSP Węgry zawitał św. Mikołaj z DFK. Dzieci z klasy 2 Społecznej Szkoły Podstawowej w Węgrach przygotowały wiele zabaw oraz piosenek. Wszyscy zostali obdarowani paczkami
@ndi
2016-11-13: Święty Marcin przejechał ulicami Węgier
Jak co roku Rada Sołectwa Węgier wraz z Panią Sołtys Różą Wieczorek zorganizowała pochód ku czci św. Marcina w naszej Parafii. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15:30 nieszporami w Kościele Parafialnym, następnie około godz. 16:15 na czele z św. Marcinem, który okrywa swym płaszczem żebraka, wszyscy uczestnicy z pochodniami udają się ulicami Węgier na plac zabaw, gdzie czeka na nich już przygotowane ognisko oraz rogale świętego Marcina i ciepła herbata. Oprawę muzyczną zapewniła, jak co roku, nasza Młodzieżowa Orkiestra Dęta Parafii Węgry-Osowiec.
W tym roku na naszej uroczystości gościła Regionalna Telewizja TVP Opole, która przygotowuje krótki materiał do programu SCHLESIEN JOURNAL.
@ndi
Zobacz galerię filmową św. Marcina w Węgrach z ostatnich lat na naszym kanale YouTube
2016-11-12: 25 - lecie DFK oraz Jubileusz Frau Lemke
12 listopada 2016 r. pozostanie długo w naszej pamięci. Otóż tego dnia 25 lat temu rozpoczynała się praca DFK w naszej miejscowości zapoczątkowana przyjazdem Pani Johanny Lemke. Uroczystość rozpoczęła msza św. o godz. 14.00 w Kościele Parafialnym, a później mieszkancy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na dalsze świętowanie do sali OSP Węgry. Nauczyciele obchodzący swój Jubileusz pracy w Szkole Podstawowej w Węgrach na czele z Panią Johaną Prediger-Lemke zostali obdarowani upominkami. Przygotowano również obfity poczęstunek. Uroczystość uświetnił chór DFK wraz z młodzieżową orkiestrą dętą z naszej miejscowości oraz zaproszoną Susanną Herud z Krapkowic. Cały program prowadził Pan Leonard Malcharczyk z Raciborza.
Ania
skrót wideo z tej uroczystości znajdziecie na naszym kanale YouTube
2016-11-01: Wszystkich Świętych
Dziś Wszystkich Świętych, odwiedzamy groby bliskich...
2016-09-25: Turniej Piłki Nożnej Służby Liturgicznej
W niedzielę 25 września po nieszporach kościelnych około godz. 16:00 na boisku przy Społecznej Szkole Podstawowej w Węgrach odbyły się mecze grup ministrantów naszej parafii. Walka była bardzo zacięta, na koniec wszyscy otrzymali medale oraz puchary dla poszczególnych grup, imprezę zakończyło wspólne ognisko. Nad imprezą czuwał nasz ks. Proboszcz Tadeusz Muc.
@ndi

2016-09-11: Dożynki 2016
W niedzielę 11 września o godz. 10:30 rozpoczęliśmy uroczystą mszę dziękczynną za odebrane plony. W uroczystości brało udział wielu wiernych oraz delegacji.
więcej zdjęć (foto/video: Fabian) skrót filmowy

2016-05-29: Festyn "Rodzinne popołudnie"
W niedzielę 29 maja na boisku OSP w Węgrach odbył się Festyn "Rodzinne popołudnie" - Der aktive familien Nachmittag, organizowany przez DFK Węgry oraz OSP Węgry. Wśród atrakcji nie zabrakło pokazów strażckich, występu kabaretu Ługi Bugi, były też zjeżdżalnie, malowania twarzy, obficie zaopatrzony bufet oraz wiele innych atrakcji.
(foto: Michael Studio)

2016-05-26: Boże Ciało ulicami Węgier
W czwartek 26 maja 2016 procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Węgier, mimo pochmurnego nieba pogoda wytrzymała i wszyscy mogliśmy wielbić Pana Boga ulicami naszej miejscowości
@ndi
2016-05-07: Dzień strażaka ulicami Węgier
Jak co roku w maju swoje święto obchodzą nasi strażacy, również w tym roku w sobotę 7 maja o godz. 16:30 odbyła się uroczysta msza święta w ich intencji a następnie orszak strażacki na czele z Orkiestrą Dętą przeszedł ulicami Węgier.
@ndi
2016-05-01: Odpust Św. Józefa oraz Majówka
Już od kilku lat odpust św. Józefa w naszej Parafii obchodzimy 1 maja. Uroczysta msza święta odbyła się pod przewodnictwem ks. proboszcza z sąsiednej parafii p.w. św. Floriana z Zawady. Uroczystości odpustowej towarzyszyła nasza Młodzieżowa Orkiestra Parafialna.
O godz. 16:00 majówką przy kaplicy św Józefa w Węgrach rozpoczęliśmy tegoroczne nabożeństwa majowe. Zebrani wierni wspólnie z ks proboszczem modlili się o wstawiennictwo do św. Józefa a następnie organizatorzy zaprosili wszystkich na kawę i ciasto, które przygotowały nasze gospodynie.
2016-04-12: Urodziny Księdza Proboszcza
W wtorek 12 kwietnia 2016 r. o godz. 16:00 odbyła się uroczysta msza św. z okazji urodzin naszego Księdza Proboszcza Tadeusza. Ksiądz Proboszcz otrzymał dużo kwiatów a oprawę muzyczną zapewniła nasza Orkiestra Parafialna. Wszyscy wspólnie wraz z orkiestrą odśpiewali księdzu uroczyste "Sto Lat". Krótkie wideo nadesłane przez naszego parafianina.
2016-04-10: II Warsztaty Muzyczne Młodzieżowej Orkiestry Parafialnej
W sobotę 9 kwietnia br nasza Młodzieżowa Parafialna Orkiestra Dęta o godz. 10.00 udała się do ośrodka "Zielony" w Turawie na drugie warsztaty muzyczne. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w 2015 roku, po którym narodziła się myśl na powtórzenie wyjazdu, z którego wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. Po kilku godzinach nauki nowego repertuaru członkowie orkiestry udali sie do stołu biesiadnego, aby miło spędzić czas. Zapraszamy na stronę orkiestry.
Ania
2016-03-26: Obrzędy Wielkiej Soboty
W tym roku obrzędy liturgiczne w naszej Parafii miały nieco inny niż zawsze wygląd. Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczęła się o godz. 20:00 ceremonią ognia i wody oraz odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych a na jej zakończenie odprawiona została uroczysta msza święta Wigilii Paschalnej wraz z procesją wokół kościoła. Oprawę wokalno-muzyczną zapewniły nasze Marianki wraz z Młodzieżową Orkiestrą Parafialną.
Skrót z tych uroczystości możecie zobaczyć na naszym kanale YouTube.
2016-03-23: Pogrzeb Tomasza Drąga
W środę 23 marca 2016 r. odbył się pogrzeb zmarłego Tomasza Drąga, strażaka oraz piłkarza wielu drużyn. W obchodach wzięły udział tłumy ludzi. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Parafii Węgry-Osowiec
media zdjęcia: www.24opole.pl, gazeta wyborcza, www.nto.pl, radioopole.pl, opole.sprort.pl (wideo)

2016-02-08: Zimowisko dla dzieci SSP w Węgrach organizowane w "Izbie Regionalnej" znajdującej się w Wielofunkcyjnym Budynku Gminnym
Zimowisko organizowane w ramach zajęć świetlicy środowiskowej odbywało się w Wielofunkcyjnym Budynku Gminnym (budynku  byłej  Straży Pożarnej) w pomieszczeniu  „ Izbie Regionalnej”.  Zajęcia był prowadzone bezpłatnie  w terminie od 8 - 12 lutego w godzinach 9:00-13:00. Zimowe ferie to okres w którym wiele dzieci wyjeżdża  na ferie lub  do krewnych  w celu urozmaicenia sobie czasu wolnego od szkoły. Ponieważ nie wszystkie dzieci wyjeżdżały miały zatem  możliwość skorzystania z  zimowiska, aby czas wolny był dla nich radosnym przeżyciem. Podczas tych zajęć dzieci same tworzyły okazję do dyskutowania i dochodzenia do kompromisu, były aktywne, zaradne i samodzielne.  Zaciekawione każdym spotkaniem uczestniczyły w zajęciach z wielką radością i zaangażowaniem. Pierwszy dzień  poświęcony był edukacji dla bezpieczeństwa. Podczas spotkania z strażakiem panem Michałem Budnik z OSP Osowca  zostały poruszone następujące kwestie oraz czynności związane z:
  • kształtowaniem się u dzieci bezpiecznych nawyków w trakcie gier oraz zabaw zarówno w domu jak i na dworze,
  • wyrobieniem nawyków zachowania się wobec obcych,
  • przygotowaniem dzieci do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożenia,
  • nabyciem  umiejętności wzywania pogotowia i straży pożarnej
  • przygotowaniem  dzieci do prostych czynności ratowniczych.

Dzieci miały również możliwość zapoznania się ze sprzętem ratowniczym.
W  Drugim  dniu  zorganizowany został bal karnawałowy. Podekscytowane dzieci, na zajęcia przyszły przebrane w stroje karnawałowe. Chętni ustawiali się w kolejce do malowania twarzy, były gry, tańce oraz konkursy z nagrodami.

W kolejnym  dniu dzieci  miały okazję wykazania się pomysłowością oraz  twórczością. Wykonywały prace plastyczne z masy papierowej według własnego pomysłu takie jak króliczki, rakiety, koty a nawet lamparta.

W czwartym dniu dzieci miały możliwość odkrycia w sobie pasji muzycznej, podczas warsztatów wokalnych prowadzonych przez  panią Anetę Dębską, których celem  było:
  • rozwijanie pasji do muzyki
  • poszerzanie wyobraźni  muzycznej poprzez ćwiczenia rytmiczne i ruchowe
  • zabawy muzyczne
  • improwizacja wokalna
  • ćwiczenia z zakresu emisji głosu

Ostatni  dzień  dzieci spędziły  na rozwijaniu swoich pasji kulinarnych. Zostały przeprowadzone warsztaty kulinarne- promujące zdrowe odżywianie oraz produkt regionalny jakim są placki z blachy.
Zajęcia przeprowadziła pani Lidia Fronia laureatka wielu konkursów związanych z „ Naszym Kulinarnym Dziedzictwem”.
Podczas warsztatów dzieci zapoznały się z  zasadami bezpieczeństwa i higieny  w kuchni. Wykonywały dekoracje z owoców i warzyw oraz sałatki owocowe a także kolorowe kanapki. Pani Lidia zaprezentowała  placki kartoflane z musem jabłkowym. Uczestnicy obierali ziemniaki, a następnie tarli na tarce. Przygotowywali również mus jabłkowy. Dla  dzieci połączenie  placków ziemniaczanych  z  musem okazało  nowym doznaniem kulinarnym. Pomimo zróżnicowania wiekowego grupy, dzieci doskonale ze sobą współpracowały.
W ramach zajęć Gmina Turawa zapewniła również poczęstunek dla dzieci w postaci drugiego śniadania, a pomieszczenie „ Izby Regionalnej” w Węgrach spełniało oczekiwania związane z prowadzeniem zajęć i warsztatów np. takich jak kulinarne.

Poza feriami  świetlica środowiskowa organizowana przez Urząd Gminy w Turawie zaprasza wszystkie dzieci w rożnych grupach wiekowych od środy do piątku w godz. od 15:00- 18:00., które  to  prowadzone są  w Społecznej Szkole Podstawowej   w Węgrach. Więcej zdjęć znajdziecie w naszym albumie Picasa.
tekst & zdjęcia:
Jolanta W.
2016-02-11: Spotkanie chorych
11 lutego 2016 r. we wspomnienie objawienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes o godz. 10.00 odbyła sie msza św. w intencji chorych naszej parafii, w której uczestniczył także ks. Franciszek Lerch. Następnie ks. Proboszcz zaprosił wszystkich na poczęstunek do sali OSP Wegry, który przygotował zespół Caritas.
Ania

2016-01-30: Wodzenie Niedźwiedzia 2016
W sobotę 30 stycznia 2016r, jak co roku w naszej miejscowości miało miejsce tradycyjne "Wodzenie Niedźwiedzia". Kolorowy korowód, przy akompaniamencie muzyki złożony z przebierańców, wśród których znaleźli się m.in.: lekarz, kominiarz, myśliwy prowadzący niedźwiedzia, cyganka, diabeł, lekarz, policjant, strażak i inni członkowie orszaku odwiedził każde gospodarstwo domowe w naszej miejscowości.
Fabian
foto by  Natalia

2016-01-06: Kolędnicy ulicami Węgier
6 stycznia 2016 r. w Święto Trzech Króli Dzieci Maryi kolędowały po wioskach naszej parafii. Marianki były poprzebierane w postacie z betlejemskiej szopki. Zebrane ofiary przeznaczone będą na misje. Parafianie chętnie i z uśmiechem przyjnowali kolędników. Skrót wideo znajdziecie na naszym kanale YouTube
Ania M.
foto, video by @ndi
Ostatnia aktualizacja:
Copyright 1999-2023 by @ndi
Wróć do spisu treści