Wydarzenia 2024 - Strona Węgier

Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami...
Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami
Menu
Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami!
Strona Węgier
Menu
wegry.turawa.pl
Przejdź do treści

Wydarzenia 2024

Wydarzenia
2024-07-08: Wybory Sołtysa
Sołtysem Węgier na kolejną kadencję zostaje Pani Róża Wieczorek.
Skład Rady Sołeckiej to: Rafał Fikus, Michał Morawiec,Agata Jonczyk,Piotr Fronia,Kamil Kałuża,Waldemar Kampa, Michał Komor.
2024-05-30: Boże Ciało ulicami Węgier
Dziś w naszej parafii odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem, które przyciągnęły liczne grono wiernych. Po uroczystej Mszy Świętej, wierni wzięli udział w tradycyjnej procesji ulicami Węgier, zatrzymując się przy czterech ołtarzach przygotowanych przez mieszkańców.

Procesji towarzyszyła parafialna młodzieżowa orkiestra dęta, która swoim występem nadała wydarzeniu szczególnie podniosły charakter. Orkiestra wykonała pieśni religijne, tworząc atmosferę sprzyjającą modlitwie i refleksji.

W procesji wzięły również udział dzieci sypiące kwiatki, w tym tegoroczne dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej. Ich obecność dodała uroku i radości całemu wydarzeniu, przypominając o niewinności i czystości serc najmłodszych uczestników.

Mieszkańcy Węgier włożyli wiele pracy i serca w przygotowanie ołtarzy, które były pięknie udekorowane kwiatami i symbolami religijnymi. Każdy z ołtarzy stanowił przystanek, gdzie odmawiano modlitwy i śpiewano hymny, oddając cześć Najświętszemu Sakramentowi.

Tegoroczne obchody Bożego Ciała w Węgrach były wyjątkowo uroczyste i zgromadziły wielu parafian oraz gości. Wspólne świętowanie podkreśliło znaczenie tradycji religijnych w życiu codziennym.
2024-05-13: Nabożeństwo do Matki Boskiej Fatimskiej
W dniu wspomnienia objawień Matki Boskiej w Fatimie 13 maja 2024 r., odbyło się krótkie nabożeństwo przy pomniku poległych w Węgrach. Mieszkańcy zebrali się, trzymając świece, aby uczcić to ważne wspomnienie i spędzić chwilę na modlitwie którą prowadził ks. proboszcz. Oprawę muzyczną zapewniła Parafialna Młodzieżowa Orkiestra Dęta, dodając uroku i podkreślając duchowe znaczenie tego wydarzenia. To był wzruszający moment jedności i modlitwy w lokalnej społeczności.
2024-05-11: Dzień Strażaka 2024
W sobotę 11 maja, z okazji Dnia Strażaka, odbyła się uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Węgrach, w której wzięły udział jednostki z OSP Węgry oraz OSP Osowiec. Po zakończeniu mszy świętej, ulicami Węgier przeszedł uroczysty orszak strażacki, na czele którego stała Orkiestra Dęta. Zebrani mieszkańcy mieli okazję podziwiać honorowe defilady strażaków oraz ich pojazdów, a w atmosferze pełnej wspólnoty oddać hołd bohaterom codziennej służby. Była to piękna i wzruszająca celebracja, upamiętniająca trudną, ale niezwykle ważną pracę strażaków dla społeczności.
2024-05-06: Bierzmowanie 2024
W poniedziałek, 6 maja, młodzież z dekanatu Zagwiździe, w tym również z naszej parafii, przyjęła sakrament bierzmowania. Uroczystość była prowadzona przez biskupa Rudolfa Pierskałę, który przewodniczył ceremonii. W sumie około 40 osób otrzymało ten sakrament, co stanowiło ważne wydarzenie dla społeczności parafialnej. Towarzyszyła temu muzyka w wykonaniu Parafialnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, dodając uroku i podniosłego charakteru temu wyjątkowemu dniu. Było to z pewnością istotne i wzruszające wydarzenie dla wszystkich zaangażowanych.
2024-05-01: Odpust i Nabożeństwo ku czci św. Józefa
1 maja w naszej parafii obchodzimy uroczystość odpustową św. Józefa. O godzinie 11:00 odbyła się uroczysta msza święta z udziałem orkiestry, co dodatkowo uświetniło tę okazję. Na parkingu obok kościoła rozstawione zostały stragany, na których można znaleźć różnorodne stoiska z jedzeniem, pamiątkami i innymi atrakcjami. To jest wyjątkowy dzień pełen wspólnotowego świętowania i radości.
Tradycją stało się również nabożeństwo popołudniowe do św. Józefa, które odbywa się na placu zabaw przy pomniku św. Józefa w Węgrach. Spotkanie to organizowane przez Panią Sołtys oraz Radę Sołecką Węgier co roku cieszy się zainteresowaniem wśród mieszkańców. Po odprawionym nabożeństwie organizatorzy zapraszają na ciasto oraz ciepłą kawę to wszystko oczywiście przy dźwiękach naszej Parafialnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.
2024-04-04: Spotkanie z pisarzem
"Książka i dzisiejsze spotkanie zdecydowanie pobudziły moje myślenie na temat historii mojej własnej rodziny i historii, którą chciałabym odkryć" mówi jedna z uczestniczek spotkania, które odbyło się w 4 kwietnia 2024 r. w "Gospodzie u Anioła" w Węgrach

Zbigniew Stańczak,autor książki "Odyseja Marianny" podzielił się nie tylko historią swojej książki, ale także ciekawymi anegdotami z procesu jej tworzenia oraz inspiracjami związanymi z podróżami po Europie śladami swojej babci. Dyskusje z publicznością dodatkowo wzbogaciły atmosferę tego wydarzenia:

"Najbardziej poruszające było usłyszeć, jakie trudności musieli przezwyciężyć ludzie w przeszłości, aby zrealizować swoje marzenia o lepszym życiu" mówi Pani Róża.

Podczas spotkania można było dowiedzieć się, jakie są etapy tworzenia książki oraz zadać pytania dotyczące procesu pisania własnej opowieści. Pisarz dzielił się swoimi doświadczeniami i wskazówkami, inspirując innych do podjęcia własnych twórczych wysiłków.
Po spotkaniu można było kupić książkę oraz otrzymać dedykowany autograf samego autora. Dla zebranych gości właściciele gospody u Anioła zapewnili darmową kawę oraz słodki poczęstunek.

2024-03-30: Wielka Sobota
Wielka Sobota to dzień kiedy to ludzie idą do kościoła, aby święcić pokarmy, zwane święconką. Tradycyjnie w koszykach znajdują się chleb, jajka, sól, kiełbasa i inne potrawy. Święcenie ma symboliczne znaczenie, wiąże się z oczekiwaniem na zmartwychwstanie Chrystusa. Przy grobie natomiast ustawiona jest straż, która pełni warte. Wierni zasiadają przy symbolicznym grobie Jezusa Chrystusa, modlą się i czuwają przez całą noc, aby oddać hołd zmarłemu Panu. Ta praktyka jest kontynuacją tradycji, która sięga średniowiecza i jest głęboko zakorzeniona w religijnej obrzędowości wielkanocnej.
2024-03-29: Wielki Piątek
Wielki Piątek jest dniem głębokiego smutku i refleksji nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. To dzień, w którym Kościół pamięta Jego krzyżową śmierć i ofiarę za zbawienie ludzkości. Wzbogacając tę uroczystość - śpiewem scholi parafialnej która stanowi istotną część liturgii. Ich pieśni wyrażają żal, modlitwę i oddanie wobec zbawczego dzieła Chrystusa na krzyżu. Poprzez śpiewanie schola może pomóc wiernym w doświadczeniu tajemnicy Wielkiego Piątku oraz umożliwić im uczestnictwo w misterium paschalnym.
2024-03-28: Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym chrześcijaństwa. To czas, w którym wspominamy ostatnią wieczerzę Jezusa z apostołami przed Jego męką i śmiercią. Podczas tej mszy odprawianej wieczorem, kościół celebruje Eucharystię, gdzie chleb i wino są uznawane za Ciało i Krew Chrystusa.
W kontekście opisu, gdy na zakończenie mszy zanosi się Pana Jezusa do ciemnicy, symbolizuje to moment, w którym Jezus został pojmany i przyprowadzony przed Sanhedryn - wydarzenie to jest częścią pasyjnej historii Zbawiciela. Jest to również moment refleksji nad tajemnicą cierpienia i ofiary Chrystusa dla zbawienia ludzkości.
Wzbogacając tę uroczystość, śpiew scholi parafialnej wprowadza dodatkowy wymiar duchowy i artystyczny. Ich pieśni mogą napełnić kościół pięknem dźwięku, dodając głębi i uroku liturgii, a także wzmacniając przeżycie duchowe wiernych
2024-03-15: PSZOK w Kotorzu nowe godziny otwarcia
Uprzejmie informujemy, iż od kwietnia br. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych  w Kotorzu Małym czynny będzie:
* we wtorki i piątki w godzinach od 12:00 do 18:00,
* w środy w godzinach od 9:00 do 15:00,
* w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godzinach od 9:00 do 14:00.
2024-02-15: Bezpłatne połączenie do Turawa Park
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców zostały uruchomione kolejne połączenia z Turawą i CH Turawa Park.  Połączenia te będą realizowane 2 razy w tygodniu: we wtorki i piątki.
Zachęcamy również do korzystania z kursów skomunikowanych z centrum Opola, których na chwilę obecną mamy aż 18 każdego dnia!
2024-02-10: Zabawa Karnawałowa "Niedźwiedziowa"
Zabawa karnawałowa albo też niedźwiedziowa - została jak co roku zorganizowana przez zarząd OSP Węgry, według tradycji zabija się niedźwiedzia, który jest uważany za źródło wszelkich nieszczęść nawiedzających wioskę. Podczas tej zabawy, postać niedźwiedzia jest symbolem złych mocy, które należy pokonać, aby zapewnić pomyślność i dobrobyt dla społeczności. Tradycyjnie, niedźwiedź jest "zabijany" symbolicznie w widowiskowy sposób. Ta sceniczna inscenizacja ma na celu pozbawienie niedźwiedzia jego złej mocy oraz zakończenie okresu nieszczęść i trudności.
Jednakże nikt nie wie, że niedźwiedź ma potomka, w takiej sytuacji, potomek niedźwiedzia będzie znów traktowany jako kontynuacja źródła problemów i złych energii.
Zabawę prowadził zespół muzyczny Remedium a wszyscy bawili się wyśmienicie do późnych godzin nocnych.
2024-02-03: Bezpłatna komunikacja gminna
Ruszyła bezpłatna komunikacja Gminna. Od soboty (03.02.2024 r.) wszystkie miejscowości naszej Gminy będą skomunikowane! Ponadto każdy mieszkaniec Gminy Turawa może skorzystać z przejazdu autobusem szkolnym. Bilety miesięczne i jednorazowe w atrakcyjnych cenach, a oznakowany tabor będzie widoczny już z daleka.
2024-01-21: Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka jest obchodzony z wielkim entuzjazmem w wielu krajach. Zorganizowanie tego święta przez przedszkole w sali Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) dodaje mu dodatkowego uroku i atmosfery wspólnotowej. Materiał wideo przygotowany przez Turawa TV.
2024-01-27: Wodzenie Niedźwiedzia
W sobotę 27 stycznia odbyło się coroczne „Wodzenie Niedźwiedzia” w naszej miejscowości. Cieszymy się że tyle osób wzięło udział w tej zabawie. Jednocześnie dziękujemy za Wasze „datki„ które wesprzą działanie jednostki OSP oraz za ciepłą herbatę i poczęstunek.
2024-01-20: Babski Comber
Babski Comber 2024 - odbył się w sobotę 20 stycznia, organizowany przez OSP Węgry.
Ostatnia aktualizacja:
Copyright 1999-2024 by @ndi
Wróć do spisu treści