Wydarzenia 2024 - Strona Węgier

Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami...
Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami
Menu
Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami!
Strona Węgier
Menu
wegry.turawa.pl
Przejdź do treści

Wydarzenia 2024

Wydarzenia
2024-03-30: Wielka Sobota
Wielka Sobota to dzień kiedy to ludzie idą do kościoła, aby święcić pokarmy, zwane święconką. Tradycyjnie w koszykach znajdują się chleb, jajka, sól, kiełbasa i inne potrawy. Święcenie ma symboliczne znaczenie, wiąże się z oczekiwaniem na zmartwychwstanie Chrystusa. Przy grobie natomiast ustawiona jest straż, która pełni warte. Wierni zasiadają przy symbolicznym grobie Jezusa Chrystusa, modlą się i czuwają przez całą noc, aby oddać hołd zmarłemu Panu. Ta praktyka jest kontynuacją tradycji, która sięga średniowiecza i jest głęboko zakorzeniona w religijnej obrzędowości wielkanocnej.
2024-03-29: Wielki Piątek
Wielki Piątek jest dniem głębokiego smutku i refleksji nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. To dzień, w którym Kościół pamięta Jego krzyżową śmierć i ofiarę za zbawienie ludzkości. Wzbogacając tę uroczystość - śpiewem scholi parafialnej która stanowi istotną część liturgii. Ich pieśni wyrażają żal, modlitwę i oddanie wobec zbawczego dzieła Chrystusa na krzyżu. Poprzez śpiewanie schola może pomóc wiernym w doświadczeniu tajemnicy Wielkiego Piątku oraz umożliwić im uczestnictwo w misterium paschalnym.
2024-03-28: Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym chrześcijaństwa. To czas, w którym wspominamy ostatnią wieczerzę Jezusa z apostołami przed Jego męką i śmiercią. Podczas tej mszy odprawianej wieczorem, kościół celebruje Eucharystię, gdzie chleb i wino są uznawane za Ciało i Krew Chrystusa.
W kontekście opisu, gdy na zakończenie mszy zanosi się Pana Jezusa do ciemnicy, symbolizuje to moment, w którym Jezus został pojmany i przyprowadzony przed Sanhedryn - wydarzenie to jest częścią pasyjnej historii Zbawiciela. Jest to również moment refleksji nad tajemnicą cierpienia i ofiary Chrystusa dla zbawienia ludzkości.
Wzbogacając tę uroczystość, śpiew scholi parafialnej wprowadza dodatkowy wymiar duchowy i artystyczny. Ich pieśni mogą napełnić kościół pięknem dźwięku, dodając głębi i uroku liturgii, a także wzmacniając przeżycie duchowe wiernych
2024-03-15: PSZOK w Kotorzu nowe godziny otwarcia
Uprzejmie informujemy, iż od kwietnia br. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych  w Kotorzu Małym czynny będzie:
* we wtorki i piątki w godzinach od 12:00 do 18:00,
* w środy w godzinach od 9:00 do 15:00,
* w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godzinach od 9:00 do 14:00.
2024-02-15: Bezpłatne połączenie do Turawa Park
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców zostały uruchomione kolejne połączenia z Turawą i CH Turawa Park.  Połączenia te będą realizowane 2 razy w tygodniu: we wtorki i piątki.
Zachęcamy również do korzystania z kursów skomunikowanych z centrum Opola, których na chwilę obecną mamy aż 18 każdego dnia!
2024-02-10: Zabawa Karnawałowa "Niedźwiedziowa"
Zabawa karnawałowa albo też niedźwiedziowa - została jak co roku zorganizowana przez zarząd OSP Węgry, według tradycji zabija się niedźwiedzia, który jest uważany za źródło wszelkich nieszczęść nawiedzających wioskę. Podczas tej zabawy, postać niedźwiedzia jest symbolem złych mocy, które należy pokonać, aby zapewnić pomyślność i dobrobyt dla społeczności. Tradycyjnie, niedźwiedź jest "zabijany" symbolicznie w widowiskowy sposób. Ta sceniczna inscenizacja ma na celu pozbawienie niedźwiedzia jego złej mocy oraz zakończenie okresu nieszczęść i trudności.
Jednakże nikt nie wie, że niedźwiedź ma potomka, w takiej sytuacji, potomek niedźwiedzia będzie znów traktowany jako kontynuacja źródła problemów i złych energii.
Zabawę prowadził zespół muzyczny Remedium a wszyscy bawili się wyśmienicie do późnych godzin nocnych.
2024-02-03: Bezpłatna komunikacja gminna
Ruszyła bezpłatna komunikacja Gminna. Od soboty (03.02.2024 r.) wszystkie miejscowości naszej Gminy będą skomunikowane! Ponadto każdy mieszkaniec Gminy Turawa może skorzystać z przejazdu autobusem szkolnym. Bilety miesięczne i jednorazowe w atrakcyjnych cenach, a oznakowany tabor będzie widoczny już z daleka.
2024-01-21: Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka jest obchodzony z wielkim entuzjazmem w wielu krajach. Zorganizowanie tego święta przez przedszkole w sali Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) dodaje mu dodatkowego uroku i atmosfery wspólnotowej. Materiał wideo przygotowany przez Turawa TV.
2024-01-27: Wodzenie Niedźwiedzia
W sobotę 27 stycznia odbyło się coroczne „Wodzenie Niedźwiedzia” w naszej miejscowości. Cieszymy się że tyle osób wzięło udział w tej zabawie. Jednocześnie dziękujemy za Wasze „datki„ które wesprzą działanie jednostki OSP oraz za ciepłą herbatę i poczęstunek.
2024-01-20: Babski Comber
Babski Comber 2024 - odbył się w sobotę 20 stycznia, organizowany przez OSP Węgry.
Ostatnia aktualizacja:
Copyright 1999-2024 by @ndi
Wróć do spisu treści