Mikołaj na ulicach Węgier - Strona Węgier

Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami...
Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami
Menu
Witamy w Węgrach
wieś z tradycjami!
Strona Węgier
Menu
wegry.turawa.pl
Przejdź do treści

Mikołaj na ulicach Węgier

Zwyczaje
Mikołajki, czyli dzień Świętego Mikołaja to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia. W tym dniu wieczorem Święty Mikołaj odwiedza dzieci. Zwyczajowo tego dnia grzeczne maluchy otrzymują od Mikołaja prezenty – najczęściej jakieś drobiazgi.Te niegrzeczne mogą liczyć na rózgę.

Od kilku lat co roku Święty przyjeżdża także do Węgier wraz ze swoimi pomocnikami, aby doręczyć każdemu milusińskiemu garść słodkości. W orszaku Świętego Mikołaja można podziwiać jego pomocników: anioły, śnieżynki, elfy czy renifery. Oprócz bajkowych postaci konwój wspierają druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrach, którzy niezależnie od warunków atmosferycznych pomagają pokonać mu drogę, aby każde dziecko mogło go zobaczyć, zrobić fotografię, opowiedzieć wiersz czy zaśpiewać piosenkę.

Tradycja ta jest dosyć młodym zwyczajem w naszej miejscowości. Zwyczaj narodził się w czasie epidemii koronawirusa (2021 r), gdy to większość rodzin była zobligowana spędzać ten jakże ważny dla dzieci dzień w domu. Mikołaj nie pojawiał się w mieszkaniu by osobiście wręczyć podarki, dlatego strażacy skontaktowali się z Mikołajem i zaproponowali, że pomogą mu w transporcie, tak by choć przez okno lub z za płotu dzieci mogły go zobaczyć.

Mikołaj i jego pomocnicy nie wchodząc na posesję częstowali cukierkami z zachowaniem należytego dystansu. Pomysł ten wzbudził bardzo pozytywne reakcje mieszkańców, dlatego wpisał się w przedświąteczny okres i jest kontynuowany. Od tego czasu 6 grudnia wieczorem można spotkać Świętego Mikołaja na ulicach Węgier w towarzystwie swoich pomocników.

Ostatnia aktualizacja:
Copyright 1999-2024 by @ndi
Wróć do spisu treści