Wydarzenia 2015 - Strona Węgier

Witamy w Węgrach
Oficjalna strona miejscowości!
Śledź nas na bieżąco:
Witamy w Węgrach
Oficjalna strona miejscowości!
Menu
Witamy w Węgrach
Oficjalna strona miejscowości !
Strona Węgier
Menu
wegry.turawa.pl
Przejdź do treści

Wydarzenia 2015

Wydarzenia
2015-05-13: Majówka ku czci Matki Boskiej Fatimskiej

Tradycją stało się już, że co roku 13 maja w naszej Parafii obchodzimy uroczystość Matki Boskiej Fatimskiej. Po mszy św. która odbyła się o godz. 17:00 w Kościele Parafialnym, udaliśmy się procesją do Pomnika Poległych w Węgrach. Całą uroczystość uświetniła nasza Młodzieżowa Orkiestra Parafialna, a także drużbowie niosący figurę Matki Boskiej oraz licznie zebrani mieszkańcy. Po nabożeństwie Organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na mały poczęstunek: kawę i ciasto. Całości towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, dlatego też z trudem było się rozstać.

Patrycja
foto by Fabian
więcej zdjęć

2015-05-01: Majówka ku czci św. Józefa Robotnika

Stało się to już tradycją, iż majówka ku czci Św. Józefa odprawiana jest przy kapliczce Św. Józefa na placu zabaw w Węgrach. Głównym organizatorem jest Pani Sołtys wraz z radą sołecką. Jak co roku nabożeństwu przewodniczył nasz ks. Proboszcz w towarzystwie organisty i orkiestry. W tym roku niestety pogoda nie dopisała, lecz nawet to nie było przeszkodą dla parafian, którzy licznie zgromadzili się przed kapliczką. Po odprawionej majówce zebrani uczestnicy zostali poczęstowani kawą i ciastem, przygotowanym przez nasze gospodynie.

Patrycja
foto & wideo: Fabian
wideo

2015-05-01: Odpust Parafialny

Odpust Św. Józefa Robotnika w tym roku obchodziliśmy 1 maja w piątek, suma odpustowa odbyła się o 11:00. Mszę świętą koncelebrował Ojciec Błażej, Gwardian z Góry Św. Anny, nasz Proboszcz Ks. Tadeusz Muc, a także Ks. Franciszek Lerch, emerytowany ksiądz naszej parafii.
Po wypełnieniu swoich obowiązków dołączyli również Księża z pobliskich wiosek, a także z naszego dekanatu. Nieodłącznym elementem, na który głównie czekały dzieci były „budy”, stoiska ze słodyczami, zabawkami, które cieszyły się niemałym zainteresowaniem.

Patrycja
foto & wideo: Fabian
więcej zdjęć | wideo

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Parafii Węgry-Kolanowice-Osowiec

Nasza Orkiestra Parafialna postanowiła wprowadzić zmiany i od pewnego czasu doskonali swoje umiejętności na cotygodniowych próbach. Zamierzyliśmy ujednolicić brzmienie, wprowadzić odpowiednią dynamikę i zmienić tempo wykonywania naszych pieśni i zrealizowaliśmy nasze zamierzenie. Czego można było doświadczyć podczas obrzędów Wielkiej Soboty i Świąt Wielkanocnych. W planach mamy zamiar rozwinąć się jeszcze w innym kierunku i poszerzyć działalność o czym w późniejszym czasie z pewnością Państwa poinformujemy.

Patrycja K.
skrót mszy św. w wykonaniu Orkiestry

2015-04-19: Koncert smyczkowy

Niedziela, 19 kwietnia 2015 r., data ta zaowocowała bardzo udanym koncertem w naszym Kościele. Parafianie mieli możliwość posłuchania utworów największych kompozytorów tj. J. S. Bacha, W.A. Mozarta, G. Cacciniego,  J. Pachelbela czy Leonarda Cohen. Wykonawcami powyżej wymienionych kompozycji byli Dawid Stokłosa, Jacek i Szymon Riemera oraz nasza parafianka Aneta Knopp. Osoby biorące udział w wydarzeniu z pewnością byli usatysfakcjonowane i wyszli z koncertu pełni wzruszeń.

Patrycja K.
wideo

2015-04-03: Triduum Paschalne

Trwają obchody Triduum Paschalnego - do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w swojej historii: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie. Wielki Piątek - dzień zadumy nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Wielki Piątek jest jednym z najważniejszych dni w roku liturgicznym, w którym wspomina się mękę i zbawczą śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. To w szczególny sposób dzień zadumy i skupienia, w którym obowiązuje post ścisły, polegający na jedzeniu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta i powstrzymania się zarazem od spożywania pokarmów mięsnych. Adoracja przy Bożym Grobie trwa do północy.

@ndi

2015-03-27: Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

W piątek 27 marca nabożeństwo drogi krzyżowej zostało przygotowane wraz z oprawą muzyczną przez Marianki naszej Parafii. Całość nabożeństwa była transmitowana "na żywo" na naszej stronie na kanale YouTube

@ndi

2015-02-24: Wybór sołtysa oraz radę sołecką Węgier
Na zebraniu wiejskim w dniu 24.02.2015r. , w którym wzięło udział 42 mieszkańców wybrano sołtysa wsi oraz nową radę sołecką. Swoją drugą kadencję sołtysa Węgier będzie pełnić Pani Róża Wieczorek. Skład rady sołeckiej 2015-2019 to:
  • Lidia Fronia
  • Rajmund Jończyk
  • Helena Pawleta
  • Andrzej Powrosnik
  • Adam Prochota
  • Grażyna Wieczorek
  • Józef Wieczorek
@ndi
2015-02-11: Dzień chorego w naszej parafii

W dniu 11 lutego jak co roku odbyło się spotkanie ludzi chorych oraz starszych organizowane przez lokalny zespół Caritas Polska. O godz. 10.00 rozpoczęła się Msza święta w intencji wszystkich chorych oraz starszych osób naszej parafii, następnie zostali oni zaproszeni na poczęstunek do sali OSP Węgry, gdzie w dobrej atmosferze oraz przy muzyce wszyscy wraz z ks. proboszczem śpiewali pieśni. Oprawę muzyczną zapewnił pan Józef Baron.

@ndi

2015-01-24: Wodzenie niedźwiedzia

24 stycznia jak co roku przez naszą wieś przeszły "Bery" czyli tzw. coroczne "Wodzenie niedźwiedzia". Jest to tradycja karnawałowa w której barwny korowód złożony z przebierańców, wśród których są m. in. kominiarz, leśnik, cyganka, diabeł, ksiądz, lekarz, policjant,prowadzą na uwięzi "niedźwiedzia" .
Niedźwiedź w tradycji ludowej symbolizuje wszelkie zło jakie spotyka człowieka, z tego też powodu nie jest puszczany wolno, lecz prowadzony na uwięzi. Grupa, najczęściej w towarzystwie muzyków, chodzą od domu do domu. Każda gospodyni domu powinna zatańczyć z niedźwiedziem, bo to wróży szczęście na cały rok, gospodarz z kolei powinien poczęstować wodzących niedźwiedzia wódką Emotikon wink. W razie próby wymigania się od tych powinności, diabeł bądź kominiarz smarują gospodarzom twarze sadzą. Gospodarze, w ramach podziękowań za odwiedziny, składają wolne datki bądź też częstują słodyczami.
Sąd nad niedźwiedziem ma miejsce w ostatnią sobotę karnawału i jest zakończeniem wodzenia. Przebierańcy, wraz z mieszkańcami wsi spotykają się na zabawie karnawałowej, której ważnym elementem jest dokonanie osądu na niedźwiedziu – sprawcy wszelkich nieszczęść. Wspólną decyzją mieszkańców niedźwiedź musi zostać zabity. Wyrok wykonuje myśliwy – niedźwiedź przy wielkim huku pada martwy na podłogę. Zgon musi poświadczyć lekarz bądź pielęgniarka, obecni na zabawie. Choć niedźwiedź jest martwy okazuje się, że ma on potomka – małego misia (najczęściej jest to pluszowa zabawka), który jest gwarantem, że tradycja nie zginie i za rok w karnawale znów będzie się wodzić niedźwiedzia.

Zapraszamy do zwiedzenia galerii zdjęć na naszej galerii Picasa.

foto studio Michael, internauci z Węgier
więcej zdjęć

Ostatnia aktualizacja:
Copyright 1999-2021 by @ndi
Wróć do spisu treści